Naše aktivity

Celoroční hra „CESTA KOLEM SVĚTA“

 ZÁŘÍ

V měsíci září jsme se opět sešli v naší školní družině. Tento rok nově ve třech odděleních - Opičky, Lvíčci a Pandy. Čekala na nás nová celoroční hra „Cesta kolem světa“. V ní budeme každý měsíc poznávat nějaký stát nebo cestovat po světadílech. Budeme si s ním hrát a tvořit různé typické výrobky dané země. Pro děti je připraveno mnoho činností a aktivit, při kterých se dozvědí spoustu zajímavostí ze světa. Při těchto činnostech se budeme i lépe poznávat.

Po prázdninách byly děti plné zážitků a dojmů z prázdnin, a proto jsme si tyto zážitky nakreslili a společně jsme si je povyprávěli. Naši nástěnku na chodbě nám zdobí i školáci s aktovkami jako symbol nového školního roku. K podzimu patří jablíčka a hrušky, a tak jsme si vyrobili papírové 3D zavařeniny. Hodně jsme si ještě užívali pěkného počasí a trávili čas na dětském hřišti u školy. 

 

ŘÍJEN

Celý říjen jsme cestovali po naší rodné vlasti, ČESKÉ REPUBLICE. Děti luštily různé křížovky, rébusy a hrály hry, ve kterých se mohly dozvědět informace a zajímavosti o Česku.

V naší školní družině také proběhla soutěž „VTIPNĚJŠÍ VYHRÁVÁ“, ve které děti soutěžily s připravenými vtipy. Společně jsme se pobavili a nasmáli a pro ty nejlepší byla nachystaná malá odměna. Poslední říjnový den jsme si zpestřili oslavou svátku Halloween. Pro děti bylo připraveno odpoledne plné soutěží a her.

 

Od října už jsme začali navštěvovat místní knihovnu v Sedlištích, kterou budeme pravidelně navštěvovat každý měsíc vždy první pondělí v měsíci. 

 

LISTOPAD

 V listopadu nás čekalo putování po Evropě. Povídali jsme si o zajímavostech některých evropských zemí a hráli jsme hry, které hrají děti jinde, a které u nás neznáme.

Většinu listopadu jsme věnovali hlavně vyrábění výrobků na vánoční jarmark.

 

6.11. Návštěva knihovny v Sedlištích

 27.11. Celodružinová soutěž „ZLATÝ SLAVÍK“

 

 PROSINEC

 V tomto měsíci jsme se seznamovali s Vánoci ve světě. Povídali jsme si o rozdílech ve slavení těchto svátků u nás a ve světě, měli jsme vánoční soutěže a kvízy.

Na Mikuláše nás čekalo spoustu tvoření a čertovin.

Čekání na Vánoce jsme si zpříjemňovali posloucháním koled a vánočním tvořením.

S některými dětmi jsme 19.12. navštívili frýdeckou nemocnici, ve které jsme si pro nemocné děti připravili pohádkové dopoledne se soutěžemi a takto jsme jim mohli alespoň trochu zpříjemnit pobyt v nemocnici.

4.12. Návštěva knihovny v Sedlištích

 

LEDEN

 Malí cestovatelé se tento měsíc vydali do mrazivé Arktidy a Antarktidy. Dozvěděli se spoustu zajímavých informací o krajině, zvířatech i lidech obývajících tyto daleké země. Shlédli jsme film Akce Arktida, ve kterém jsme viděli, jaký je život v těchto polárních oblastech. Různými technikami děti ztvárnily zimní krajinu, sněhuláky, tučňáky, lední medvědy, Eskymáky a jejich iglú, které stavěly z kostek cukru. Děti si v průběhu ledna užily zimních radovánek v téměř jarním počasí. Také si zasportovaly v tělocvičně, přečetly si a zhlédly zimní pohádky a naučily se zpívat Grónskou písničku. Za splnění úkolů si nalepily další cestovatelskou známku.

Na konci měsíce byla pro děti připravena další celodružinová soutěž a to „DRUŽINA MÁ TALENT“. Soutěžící si připravili představení a ti nejlepší byli oceněni malou věcnou odměnou.

 8.1. Návštěva knihovny v Sedlištích

 29.1. Celodružinová soutěž „DRUŽINA MÁ TALENT“

 

ÚNOR

I přes mrazivé počasí jsme se přenesli do Ameriky, která byla tématem tohoto měsíce. Po přečtení informací o objevení Ameriky jsme pomocí encyklopedií a atlasů obeplouvali celou Ameriku a poznávali její země, řeky a zvířata. Také jsme si povídali o původních obyvatelích Ameriky - Indiánech. Děti si vyrobily vlastní indiánský totem a zkusily si složit indiánské týpí. Samozřejmě jim zbyl i čas na hraní, sledování a čtení pohádek, a také dovádění v tělocvičně a venku. Během celého měsíce děti plnily další cestovatelské úkoly, za jejichž splnění si nalepily další známku do svého pasu.

Na závěr měsíce jsme ve školní družině uspořádali PYŽAMOVÝ KARNEVAL, kde bylo pro děti připraveno spoustu her, soutěží, tance a také módní přehlídka v pyžamech. Za své výkony, ale i za to, že si přinesly „kostým“, dostaly děti malou sladkost.

5.2. Návštěva knihovny v Sedlištích

23.2. Pyžamový karneval

26.2. Návštěva knihovny v Sedlištích

 

KLUBÍČKO 1.2. a 8.2. - V prvních hodinách našeho družinového kroužku pro tvořivé děti si děti vyrobily z krabice a barevného papíru krásné lvíčky. 

http://skolasedliste.rajce.idnes.cz/SD_Klubicko_1._a_8.2.2018/

KLUBÍČKO 22.2. a 1.3. - Děti si nakreslily obrázky na plastovou fólii a po vystřižení jsme výtvory upekli. Tak dětem vznikly pevné přívěsky. Děti s nadšením sledovaly proces v troubě, kdy se plastové fólie s jejich kresbou scvrkávaly. 

http://skolasedliste.rajce.idnes.cz/SD_Klubicko_22.2._a_1.3.2018/

 

BŘEZEN 

 Tento měsíc jsme při našem cestování navštívili další kontinent - Asii.

Na mapě jsme si ukázali hranici, která ji odděluje od Evropy, pohoří Himaláje s nejvyšší horou světa, Mrtvé moře, poušť Gobi atd. Symbolem asijské kultury je drak, který představuje sílu a bojovnost a tak jsme si takové draky vyrobili. 

Z kostek jsme si zkusili postavit Velkou čínskou zeď a zaměřili jsme se i na zvířátko, které si naši zvláštní pozornost jistě zasloužilo. Má charakteristickou černobílou kresbu, huňatý kožíšek a mírumilovný výraz. Panda velká se pro svoji velkou ohroženost stala světovým symbolem ochrany přírody. Děti si o ní vyhledaly informace a poté se ji zkusily namalovat. Velkou zajímavostí bylo pro děti i čínské písmo, a proto si děti zkusily napsat čínským písmem své jméno. 

Nakonec jsme si společně vybarvili státy Asie, které jsme procestovali na naši mapě světa a to Čínu, Japonsko a Indii a také jsme si nalepili cestovatelské známky do pasu.

 

5.3. Celodružinová soutěž "MISS A MISSÁK ŠD" - v této soutěži si děti připravily vystoupení, kde představily sebe, svůj projev a také volnou disciplínu. Všichni soutěžící byli sladce odměněni a ti nejlepší ozdobeni šerpou a malou věcnou cenou. 

 

Divadelní představení "Dva tovaryši" 8.3. - Od ledna jsme s některými dětmi naší školní družiny nacvičovali divadelní představení "Dva tovaryši". Konečně jsme se dočkali a mohli jsme ukázat naše herecké výkony. Připravili jsme představení pro děti mateřské školy a pro děti 1. - 4. třídy základní školy. Společně jsme si to užili a myslím, že se vše povedlo a divákům se líbilo. 

 

KLUBÍČKO 8.3. a 15.3. - V této lekci našeho tvořivého kroužku si děti vyzkoušely práci s keramickou hlínou. Vyráběli jsme rámečky z keramiky a ti šikovnější stihli navíc i drobnější jarní ozdoby.

 

Velikonoční dílny 21.3. - 27.3. - Týden před Velikonocemi jsme si tradičně zpestřili velikonočním tvořením. Děti si vyrobily zvířátka z papírových kelímků, kuřátka z polystyrenových vajíček, ovečky z ruliček, velikonoční zápich do květináče, namalovaly si vajíčka ze sádrových odlitků a ozdobili jsme si vyfouknutá vajíčka. 

 

19. - 20.3. Celodružinová soutěž "MALÍŘ ŠD" - Do naší další družinové soutěže se mohly děti zapojit svým výtvarným projevem. Tento rok měla soutěž téma "Lidé z celého světa". Děti se mohly inspirovat reálnými obrázky lidí a nakonec bylo rozhodování o vítězích opravdu těžké. 

http://skolasedliste.rajce.idnes.cz/Malir_SD_Lide_z_celeho_sveta_19.3.2018/

 

KLUBÍČKO 22.3. a 5.4. - Tentokrát jsme si vyzkoušeli svoji šikovnost v kuchyni. Připravili jsme si zdravou svačinku a to vajíčkovou a mrkvovou pomazánku a k tomu jsme si upekli zdravé houstičky ze špaldové mouky.

DUBEN

 V naší cestě kolem světa jsme tento měsíc s dětmi objevovali nejmenší světadíl - Austrálii. Nejvíce děti zaujala zvířata, která tento vzdálený kontinent obývají, a proto ztvárnili dva nejvýznamnější vačnatce - klokana a koalu. Dalšími zvířátky, o kterých jsme si povídali, byl emu hnědý, pes dingo, kivi hnědý a korela. K lovení zvěře, hlavně ptáků, používají domorodci bumerang a tak si ho děti zkusily vyrobit. Nádherné počasí přímo vybízelo k trávení času v přírodě, která děti inspirovala k dalšímu tvoření, tentokrát květinovému. Za splnění úkolů si děti mohly nalepit do své sbírky další cestovatelskou známku. 

Ke konci měsíce nás čekala událost Den Země, přečetli jsme si ekologickou pohádku a ozdobili jsme chodník na dětském hřišti veselými obrázky.

 5.4. Ovoce do škol - Do naší družiny zavítalo zdravé jablíčko s programem pro děti. Dozvěděli jsme se další zajímavé informace o zdravé stravě, připravili jsme si zdravou svačinku a získané znalosti si děti ověřily v malých soutěžích, za které dostaly od maskota odměny.

http://skolasedliste.rajce.idnes.cz/Beseda_v_SD_Ovoce_do_skol_5.4.2018/

9.4. Návštěva knihovny v Sedlištích

KLUBÍČKO 12.4. a 19.4. - Děti si natřely glazurou své vypálené výrobky a v druhé polovině kroužku si vyrobily měkoučkého zajíčka z ubrousku.

 

23.4. Celodružinová soutěž „MALÝ RECITÁTOR“ - soutěž plná poezie. Na děti s nejpěknější básničkou a přednesem čekala odměna.

 

KLUBÍČKO 26.4. a 3.5. - Výroba loutek, příšerek, zvířátek a postaviček z dřevěné vařečky.

 

 

TOPlist